Beata Jaszczak

 

Beata Jaszczak

Pedagog sztuki, animatorka kultury, kuratorka wystaw m.in. prac artystów z kręgu art brut i sztuki naiwnej.

Ukończyła pedagogikę artystyczną na Uniwersytecie Poznańskim (UAM) i podyplomowe studia kuratorskie na wydziale historii sztuki na UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury, a po jego przekształceniu - w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (POKiS). Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia 'Oto Ja", które opiekuje się zbiorami sztuki naiwnej i art brut oraz prowadzi galerię sztuki OTO JA. 

Autorka wielu projektów artystycznych z zakresu edukacji kulturalnej. W latach 1999-2008 koordynowała realizację programu "Podwórko". Była inicjatorką powstania płockich murali. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Wielokrotnie nagradzana za działalność w dziedzinie animacji kultury.

Prof. Aleksander Jackowski -

"Beata Jaszczak daje szansę uświadomienia ludziom ich potrzeb i możliwości, zrealizowania się, stania się artystą. Potrafi stworzyć przestrzeń, w której człowiek odnajduje się i wyraża. Żeby mieć taką właściwość, trzeba samemu być artystą wielkiej klasy. "Farbiarnia", którą prowadziła, przyciągała plastyków z całego kraju. Do płocka przyjeżdżali wybitni artyści, naukowcy, krytycy sztuki także z zagranicy. Jej działalność wykraczała poza standardowe działania Domu Kultury. Bez takich ludzi jak Beata, świat byłby uboższy".

(tekst arch.)

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.